aktualne

Krepatějící se vlasy, rozmazaný make-up: Letní problémy, které kazí naši krásu! Jak s nimi zatočit?

V létě trávíme více času venku a na slunci jako jindy. I když jsou dny teplejší a déle, vnější vlivy mají také nežádoucí efekt. Ano, myslíme na oteklé oči, krepatějící vlasy, spálenou pokožku a make-up zničen potom. Jak jim zabránit?

Oteklé oči od alergie
Pokud trpíte pylovými alergiemi, léto pravděpodobně není vaše nejoblíbenější období. Ale i před oteklými očima existuje ochrana. Oteklé oči od alergie se objeví tehdy, když ochranné buňky v očích uvolňují histamin na boj proti alergiím. Histamin dráždí oči a vyšší teploty je mohou vysušovat, co příznaky ještě zhoršuje.

Co pomůže? Pokud máte alergii diagnostikována, pravděpodobně užívá antihistaminika. Pokud ne a jste si jisti, zda jde o příznak alergie, můžete si koupit volně prodejné anihistaminiká. Dobře fungují ledové obklady na očí a mytí vždy, když přijdete zvenku dovnitř. Pokud máte podrážděné či suché oči, lékař vám předepíše vhodné oční kapky. Vyplatí se používat i volně prodejné zvlhčovací přípravky. Když udržujete oči vlhké, alergeny se nemohou zachytit. Nezapomínejte na sluneční brýle.

Krepatějící se vlasy kombinace slunce a vlhkosti
Trojkombinace slunce, vítr a voda se často rovná krepovité vlasům. Lidé s vlnitými, lámavými nebo suššími vlasy jsou náchylnější na poškození vlasů povětrnostními vlivy.

Pokud se vzbudíte s krepovité vlasy, nejlepším řešením je přidat do nich suché oleje nebo spreje na zlepšení textury. Ošetřené vlasy stáhněte do elegantního ocasu. Pokud chcete dosáhnout dlouhodobé zlepšení kvality vlasů, používejte šampon s hydratačními přísadami jako je glycerin. Zablokuje vlhkost ve vlasech a utěsní Kutikulární vrstvu, což zabrání krepatění. Vyhýbejte se šamponem obsahujícím sírany, protože zbavují vlasy přírodních olejů. Vhodné je omezit i množství šamponu.

Popraskaná pokožka na chodidlech
K prasknutí chodidel dochází, když je pokožka suchá. V létě vystavujete nohy suchému počasí, navíc chodíte více naboso. Základním ošetřením je odstranit odumřelé vrstvy pokožky ponořením nohou do teplé vody na 20 minut a následným použitím pemzy. Na noc si na paty aplikujte hustý výživný balzám nebo krém s kyselinou mléčnou a natáhněte si ponožky. Po několika nocích budou vaše nohy jemné.

Jako dlouhodobé řešení je důležité přehodnotit vaši obuv. Špatně padnoucí boty, které způsobují tření, zhoršují stav paty. Rovněž i boty s otevřenou zadní částí nechají vaše paty na větru a na suchém vzduchu, což následně může způsobit poškození pokožky.

Spálená pokožka od slunce
Lidé s přirozeně tmavší pokožkou mají menší pravděpodobnost spálení kůže na slunci, jak lidé se světlejší pokožkou. Je to kvůli melaninu. Na spálenou pokožku dobře funguje gel z aloe vera nebo krém s hydrokortizonem. Nepokoušejte se skrýt spálenou kůži make-upem, není to dobrý nápad, může zhoršit zánětlivou reakci pokožky vyvolanou popálením.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout spálení je používání opalovacích krémů. U vody nebo pokud se opalujete, krém opakovaně natírejte na vystavené místa každé 2 hodiny. Nemusíte používat krémy s ochranným faktorem 50 či 70, často jde jen o marketing. Postačí SPF 30.

Rozmazaný make-up od potu
Horký vzduch a pot se s make-upem nekamarádí. Před nanesením make-upu si vysušte tvář bavlněným ručníkem a jemně naneste pudr. Až na něj použijte make-up. Funguje to však jen jako krátkodobé řešení.

Pro dlouhodobé, začněte už výběrem správných přípravků. Vyzkoušejte bezolejové variace a vyhýbejte se produktům, které obsahují silikon. Silikon sice dodává pokožce jemný napjatý vzhled, ale na slunci pokožku dusí a ta se bude ještě více potit. V létě je ideální vyhnout se těžkému make-upu, používejte pouze minimální.